Η Μαθητική Εκστρατεία της ActionAid έρχεται για 20η χρονιά, φέρνοντας και πάλι κοντά χιλιάδες μαθητές, μαθήτριες και σχολεία από όλη την Ελλάδα!

Με στόχο την ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση ολόκληρης της σχολικής κοινότητας, πάνω σε θέματα της Ενεργής Πολιτειότητας, φέτος ενώνουμε τις φωνές μας για έναν πιο δίκαιο και βιώσιμο κόσμο. Στο κέντρο της φετινής θεματικής μπαίνουν 2 από τους 17 στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης, ο στόχος 1 για τη Μηδενική Φτώχεια και ο Στόχος 2 για τη Μηδενική Πείνα, εστιάζοντας στο ζήτημα της Διατροφικής Δικαιοσύνης.

Οι μαθητές/τριες της ΣΤ1 τάξης συμμετείχαν σε αυτή τη δράση:

Κοινοκτημοσύνη,ενσυναίσθηση,αλουτροϊσμός ήταν οι λέξεις κλειδιά που οδήγησαν στον παρακάτω πίνακα.

Οι μαθητές στήριξαν σε αυτές τις έννοιες τη λύση που πρότειναν ,έτσι ώστε να οδηγήσουμε τον κόσμο σε διατροφική δικαιοσύνη,σε μηδενική πείνα και μηδενική φτώχεια.

Κοινοκτημοσύνη μοιράζουν με αερόστατα φαγητό..

Ενσυναίσθηση νιώθω το πρόβλημα του άλλου και του προτείνω λύση π.χ. του μαθαίνω να καλλιεργεί.

Αλτρουισμός με την αρχή και την ηθική ευαισθησία για την ευτυχία άλλων ανθρώπων ή ζώων, με αποτέλεσμα μια ποιότητα ζωής, τόσο υλική όσο και πνευματική..