​Λέγοντας φυσικό περιβάλλον εννοούμε τη φύση, τον φυσικό κόσμο μέσα στον οποίο ζει, ενεργεί και δημιουργεί ο άνθρωπος. Φυσικό περιβάλλον είναι ο αέρας, τα σύννεφα, ο ήλιος, οι άνεμοι, το νερό (τα ποτάμια, οι θάλασσες, οι λίμνες), το έδαφος (τα βουνά, οι πεδιάδες, οι παραλίες), η πανίδα (τα ζώα) και η χλωρίδα (τα φυτά).

Η σημασία του φυσικού περιβάλλοντος για τον άνθρωπο είναι τεράστια. Ο άνθρωπος για να ζήσει έχει ανάγκη τον αέρα, το νερό, τον ήλιο, τα φυτά, τα ζώα. Επιπλέον προκειμένου να κάνει τη ζωή του καλύτερη και ευκολότερη, παίρνει από το φυσικό περιβάλλον και επεξεργάζεται τους φυσικούς πόρους από τους οποίους παράγει προϊόντα χρήσιμα για τη ζωή του δηλαδή την τροφή του, την ένδυσή του, τα υλικά για να χτίζει σπίτια, εργοστάσια, γέφυρες, για να κατασκευάζει εργαλεία, μηχανές, πλοία, αυτοκίνητα, αεροπλάνα, για να παρασκευάζει φάρμακα και να ανακαλύπτει μεθόδους θεραπείας των ασθενειών.
O σύγχρονος άνθρωπος όμως είναι αποκομμένος από το φυσικό του περιβάλλον, με  συνέπεια να απουσιάζει ο απαιτούμενος σεβασμός. Οι δραστηριότητες του έχουν ως αποτέλεσμα την οικολογική καταστροφή ίσως σε μη αναστρέψιμο βαθμό, και ως εκ τούτου προκαλούν τη διατάραξη της φυσικής ισορροπίας.
Μία από τις αρνητικές δραστηριότητες του ανθρώπου είναι και η ανεξέλεγκτη κατανάλωση, η απόρριψη και η συσσώρευση σκουπιδιών.
​Πιο συγκεκριμένα στόχος  του προγράμματος είναι: τα παιδιά να  σεβαστούν το περιβάλλον, να προβληματιστούν για το πρόβλημα της συσσώρευσης των σκουπιδιών, να αναγνωρίσουν τη χρησιμότητα της ανακύκλωσης και να υιοθετήσουν  καλές πρακτικές για την μείωση των σκουπιδιών.
Η προσέγγιση του προγράμματος βασίζεται στις έννοιες Μείωση - Επαναχρησιμοποίηση - Ανακύκλωση, που αποτελούν το τρίπτυχο της σωστής διαχείρισης των απορριμμάτων.
Το κάλεσμα για τις δράσεις του προγράμματος έγινε από το δήμο Παιονίας και οι δασκάλες των τμημάτων (Ε και Στ ανταποκρίθηκαν άμεσα και οδήγησαν τους/τις μαθητές/τριες στην πλατεία Πολυκάστρου.
Μέσα από τη βιωμάτικη άσκηση τα παιδιά μυήθηκαν στους παραπάνω στόχους της ανακύκλωσης.
Ευχαριστούμε για την οργάνωση και το κάλεσμα .

_Viber_2024-04-23_00-44-21-941.jpg_Viber_2024-04-23_00-43-45-580.jpg

_Viber_2024-04-23_00-41-51-757.jpg_Viber_2024-04-23_00-40-27-285.jpg