eTwinningEuropeana2022-23

Τη σχολική χρονιά 2022-23 το σχολείο μας συμμετείχε σε προγράμματα eTwinningσε συνεργασία με άλλα σχολεία της Ευρώπης. Τα προγράμματα έγιναν στο πλαίσιο του μαθήματος των αγγλικών υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού Αγγλικής Γλώσσας, κας Μπαλή Γιώτας. Συγκεκριμένα:

Τα τμήματα Γ1 και Γ2 υλοποίησαν προγράμματα ανταλλαγής Χριστουγεννιάτικων καρτών, τις οποίες έστειλαν σε άλλα Ευρωπαϊκά σχολεία και έλαβαν αντίστοιχες κάρτες από διάφορες χώρες. Και τα δύο τμήματα μίλησαν διαδικτυακά με σχολείο της Πορτογαλίας.

Το τμήμα Δ2 υλοποίησε το πρόγραμμα Nature decorates our classroomστο οποίο τα παιδιά χρησιμοποίησαν υλικά από τη φύση και έκαναν διάφορες καλλιτεχνικές δημιουργίες για να διακοσμήσουν την τάξη τους φέρνοντας τη φύση μέσα σ’αυτήν. Επίσης, πήραν μέρος σε πρόγραμμα ανταλλαγής Χριστουγεννιάτικων καρτών.

Το τμήματα Ε1 υλοποίησε το πρόγραμμα Letsspreadkindnessκατά το οποίο οι μαθητέςκαι μαθήτριες από διάφορες χώρες έκαναν μικρές πράξεις καλοσύνης και αντάλλαξαν μηνύματα αλληλεγγύης και ευγένειας μεταξύ τους.

Το τμήματα Ε2 υλοποίησε το πρόγραμμα Let’s get to know our world betterκατά το οποίο οι μαθητές και μαθήτριεςαπό διάφορες χώρες δημιούργησαν ένα κοινό ταξιδιωτικό οδηγό με μέρη από τις συμμετέχουσες χώρες. Μίλησαν διαδικτυακά με σχολεία του εξωτερικού και έπαιξαν παιχνίδια γνώσεων.

Το τμήμα ΣΤ1 υλοποίησε το πρόγραμμα In the Name of Poetryκατά το οποίο οι μαθητές και μαθήτριες από Ελλάδα, Κύπρο, Τσεχία και Ρουμανία συνεργάστηκαν άψογα και εξέδωσαν ένα βιβλίο με ποιήματα που έγραψαν από κοινού και σε συνεργασία. Κάποια από τα ποιήματα είναι πραγματικά εμπνευσμένα! Ιδιαίτερη ήταν η στιγμή της ζωντανής σύνδεσης όταν τα παιδιά είδαν και μίλησαν με τα αντίστοιχα παιδιά των ξένων σχολείων με τα οποία τόσο καιρό συνεργάζονταν γραπτώς για την παραγωγή των ποιημάτων.

Τέλος, ιδιαίτερη αναφορά αξίζει στη συμμετοχή των παιδιών του τμήματος Ε1 σεδιαγωνισμό της Europeana για την καλύτερη υλοποίηση εκπαιδευτικού σεναρίου με υλικό αποκλειστικά από την Europeana. Η Europeana είναι η επίσημη σελίδα της πολιτιστικής κληρονομιάς της Ευρώπης. Τα παιδιά ασχολήθηκαν με τον σπουδαίο ζωγράφο Vincent van Gogh και ζωγράφισαν όπως και αυτός. Επειδή προεκτείνανε το αρχικό σενάριο και το εμπλούτισαν με πολλές και διαφορετικές δραστηριότητες, διακρίθηκαν στο διαγωνισμό. Τα έργα τους και οι δραστηριότητες που υλοποίησαν αναρτήθηκαν στην επίσημη ιστοσελίδα της Europeana και είναι προσβάσιμα από όλα τα σχολεία της Ευρώπης. Πρόκειται για μια ξεχωριστή διάκριση καθώς στο διαγωνισμό συμμετείχαν εκατοντάδες σχολεία από όλες τις χώρες της Ευρώπης.

Για άλλη μια χρονιά τα παιδιά τα κατάφεραν θαυμάσια και αποκόμισαν τεράστια παιδαγωγικά και μαθησιακά οφέλη. Μπράβο σας!