Νηρέας

Στη σημερινή εποχή τα παιδιά ζουν και μεγαλώνουν σε έναν κόσμο πολυσύνθετο, ο οποίος διαρκώς μεταβάλλεται. Έρχονται αντιμέτωπα με μεγάλες κι έντονες προκλήσεις, ενώ η δημιουργία συνεχώς νέων αναγκών προκαλεί σύγχυση. Η σύγχυση αυτή ενισχύεται τόσο από τις αλλαγές που βιώνει η σύγχρονη ελληνική οικογένεια (αλλαγές στους παραδοσιακούς ρόλους, αύξηση διαζυγίων, νέες μορφές οικογένειας, κλπ.) όσο και από την έλλειψη αξιών και σταθερών σημείων αναφοράς, με αποτέλεσμα τα παιδιά να αποπροσανατολίζονται. Για αυτούς τους λόγους η ενδυνάμωση της προσωπικότητας των παιδιών καθίσταται ολοένα και περισσότερο αναγκαία. Άλλωστε, η φιλοσοφία της πρόληψης των εξαρτήσεων και της προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας μπορεί να γίνει πιο αποτελεσματική όταν ξεκινάει από τις μικρές ηλικίες όπου τα παιδιά υιοθετούν συμπεριφορές και ξεκινούν να οικοδομούν αξίες και στάσεις ζωής. Σκοπός των προληπτικών προγραμμάτων που υλοποιούνται για τα παιδιά είναι η ανάδειξη και ενίσχυση των προσωπικών και κοινωνικών τους δεξιοτήτων, όπως η αυτοεκτίμηση, η επικοινωνία, η συνεργασία, η έκφραση και διαχείριση συναισθημάτων, η λήψη υπεύθυνων επιλογών, η προστασία του εαυτού, η ανάπτυξη αντιστάσεων σε αρνητικές επιρροές. Είναι σημαντικό να ενισχύονται τέτοια στοιχεία της προσωπικότητας των παιδιών, ώστε τα ίδια να είναι σε θέση να ξεπερνάνε δύσκολες καταστάσεις, αποφεύγοντας αρνητικές συμπεριφορές ή άλλες συναισθηματικές και ψυχοκοινωνικές δυσκολίες, συμβάλλοντας έτσι στην προαγωγή της σωματικής, συναισθηματικής και ψυχοκοινωνικής τους υγείας. Το Κέντρο Πρόληψης υλοποιεί βιωματικά εργαστήρια για παιδιά προσχολικής και σχολικής ηλικίας εντός, αλλά και εκτός σχολικών μονάδων. Στις παρεμβάσεις αυτές χρησιμοποιούνται παιχνίδια, παραμύθια, ζωγραφική, δραματοποίηση κ.ά. Επίσης, υλοποιούνται βραχείες παρεμβάσεις με ποικίλη θεματολογία οι οποίες προκύπτουν από αντίστοιχα αιτήματα της ευρύτερης κοινότητας ή των σχολικών μονάδων.

Μια τέτοια ενίσχυση θα γίνει και στο σχολείο μας στα πλαίσια του μαθήματος :εργαστήρια δεξιοτήτων.

Συγκεκιμένα οι μαθητές της Στ τάξης την Παρσκευή 10-3-2023,θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα του Νηρέα με τίτλο΅Βιώνοντας  αλλαγές στην εφηβεία"