Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας

04

Η Τσικνοπέμπτη γιορτάστηκε με ένα μεγάλο γλέντι στο σχολείο μας στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα την Αποκριά και σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ζωγράφισε τα πρόσωπα των μαθητών και μαθητριών (facepainting) για να τους βάλει στο πνεύμα της Αποκριάς και στη συνέχεια κέρασε σουβλάκια που έψησαν στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

Πατήστε παρακάτω στο σύνδεσμο "Περισσότερα" για να δείτε περισσότερες φωτογραφίες από την εκδήλωση

Η «τσίκνα» που απλώθηκε στο προαύλιο παρέσυρε μικρούς και μεγάλους στους ρυθμούς της Αποκριάς και ο χορός και τα παραδοσιακά τραγούδια ολοκλήρωσαν το έθιμο. Και βέβαια δεν θα μπορούσε να λείπει και το αποκριάτικο «γαϊτανάκι»

05

Η λιακάδα ευνόησε και τα γέλια και η χαρά ξετυλίχτηκαν μαζί με τις σερπαντίνες.