eTwinning 2021-22

Τα προγράμματά μας

Τη σχολική χρονιά 2021-22 το σχολείο μας συμμετείχε σε προγράμματα eTwinningσε συνεργασία με άλλα σχολεία της Ευρώπης. Τα προγράμματα έγιναν στο πλαίσιο του μαθήματος των αγγλικών υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού Αγγλικής Γλώσσας, κας Μπαλή Γιώτας. Συγκεκριμένα:

Το τμήμα Δ1 υλοποίησε το πρόγραμμα ReciclandoLaNavidad στο οποίο τα παιδιά δημιούργησαν Χριστουγεννιάτικες κάρτες από ανακυκλώσιμα υλικά, τις έστειλαν σε άλλα Ευρωπαϊκά σχολεία και έλαβαν αντίστοιχες κάρτες από διάφορες χώρες.

Το τμήμα Δ2 υλοποίησε το πρόγραμμα TasteofChristmasστο οποίο τα παιδιά παρουσίασαν τρείς παραδοσιακές μας Χριστουγεννιάτικες συνταγές και έμαθαν συνταγές άλλων χωρών. Επίσης, έφτιαξαν Χριστουγεννιάτικες κάρτες τις οποίες μοιράστηκαν με άλλα ευρωπαϊκά σχολεία διαδικτυακά.

Τα τμήματα Ε1 και Ε2 υλοποίησαν το πρόγραμμα Christmas celebrations exchangeκατά το οποίο οι μαθητέςέφτιαξαν και έστειλαν Χριστουγεννιάτικες κάρτες σε σχολείο της Ισπανίας. Πραγματοποιήσαμε ζωντανή σύνδεση ανάμεσα στα δύο σχολεία και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν σε πραγματικό χρόνο με τους Ισπανούς μαθητές. Όσοι μαθητές ήθελαν αντάλλαξαν διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και συνεχίζουν να έχουν επαφή.

Το τμήμα ΣΤ1 υλοποίησε το πρόγραμμα TalesofFarLandsκατά το οποίο έκαναν πραγματικούς φίλους με μαθητές από την Ισπανία. Έγιναν τρείς ζωντανές συνδέσεις με σχολείο από την Ισπανία και μία με σχολείο από την Τουρκία. Στο πρόγραμμα τα παιδιά δημιούργησαν αφίσα και λογότυπο, τα οποία ήρθαν πρώτα σε ψηφοφορία μεταξύ δεκαεννέα σχολείων! Επίσης, οι μαθητές δημιούργησαν κοινό βιβλίο και ποίημα, τραγούδησαν ένα κοινό τραγούδι, έφτιαξαν μαριονέτες και σελιδοδείκτες, αφηγήθηκαν και δραματοποίησαν ιστορίες και έμαθαν για ιστορίες άλλων χωρών.

Το τμήμα ΣΤ2 υλοποίησε το πρόγραμμα TasteHealthyLife κατά το οποίο έμαθαν για την αξία της υγιεινούς διατροφής και έγραψαν μία ελληνική συνταγή η οποία συμπεριλήφθηκε στο βιβλίο με τις συνταγές των χωρών που συμμετείχαν. Δημιούργησαν αφίσες και λογότυπα. Η αφίσα μας βγήκε πρώτη σε ψήφους μεταξύ δεκατριών σχολείων!

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την αφοσίωσή τους και την εξαιρετική δουλειά!