Η αγάπη για τo Τραγούδι και την Μουσική αλλά και η ανάγκη της ομαδικής επικοινωνίας με κοινό σκοπό, οδήγησε, πριν ένα χρόνο, τους/τις μαθητές/τριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πολυκάστρου και συγκεκριμένα της Ε τάξης στη δημιουργία της Μαθητικής Χορωδίας DOLCE.
Με στόχο την καλλιέργεια του αισθητικού κριτηρίου, αλλά και την γνωριμία με ένα σημαντικό κομμάτι χορωδιακών συνθέσεων και δημιουργών, οι μαθητές κατορθώνουν τραγουδώντας να ‘‘ταξιδεύουν’’ σε εποχές, πολιτισμούς και ρεύματα, ανατρέχοντας στην πορεία του Πολιτισμού, όπως αντικατοπτρίζεται μέσα από τους δημιουργούς της Μουσικής.
Η χορωδία συμμετέχει σε διάφορες εκδηλώσεις του σχολείου, του Δήμου και της Περιφέρειας. Εμφανίστηκε στην 14η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών στην Καρδίτσα, όπου διακρίθηκε και έλαβε μέρος στη Νάπολη της Ιταλίας, κερδίζοντας το 1o Βραβείο στον 7ο Διεθνή  Διαγωνισμό Χορωδιών “Aleksandar Nisis Morfidis”, στην πόλη Νόβισαντ, όπου κέρδισε ακόμη ένα Βραβείο..
Την Χορωδία διδάσκει και διευθύνει η εκπαιδευτικός του σχολείου, μουσικός-μαέστρος, κα Αννα Μαρία Κότσιφα.

Στο ταξίδι στη Σερβία και στο διαγωνισμό συμμετείχαν 23 μαθητές με την εποπτεία και την καθοδήγηση της μουσικού κας Κότσιφα. Το ταξίδι διήρκεσε από τις 28 ως τις 30 Απριλίου και η συμμετοχή της χορωδίας στο διαγωνιστικό τμήμα πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 29 Απριλίου. Η εξαιρετική εμφάνιση και το ποικίλο πρόγραμμα που παρουσίασαν απέσπασε άριστες κριτικές και της εξασφάλισαν την απονομή διπλώματος.